Africký slimák - Lissachatina Fulica - Oblovka žravá


Vytvorené: 20.11.2021, Autor: Jaro Kalafus


Achatina Fulica. Oblovka žravá.

Dva názvy, rovnaký slimák. Pôvod, veľkosť a váha:

Pôvodom pochádza z Východnej Afriky, Tanzánie, Keni a sú rozšírené do celého sveta v domácom chove. Bežne dostupné su tri varianty - dark body - tmavé telo, tmavá ulita so svetlými pásikmi. Albino body - biele telo, tmavá ulita s páskmi. Full albino - svetlá ulita a biele telo.
Fulica dorastá do veľkosti približne 13-14cm. Niektoré kúsky nevedia dosiahnuť ani 10cm, pretože ich rodičia neboli selektovaní. V dobrých podmienkách dokáže vyrásť do 14-15cm. Najviac rastie počas prvých mesiacov, po pol roku sa rast spomalí a mohutneje. Dožíva sa 10-12rokov.

Strava pre túto Achatinu:

Najobľúbenejším jedlom pre Fuliky sú uhorky, tekvica hokaido, hlávkový šalát, púpavové kvety a listy. Zjesť dokážu takmer všetko, čo hovorí aj ich slovenský názov. Neodporúčam im vkladať do terária nič živé zelené, pretože to to pár dní bude zjedené. Na konci tohto odseku je odkaz na tabuľku kde som popísal rôzne jedlá, kvety, zeleninu a ovocie čo môžu a nemôžu. Odporúčam si to prečítať.
Tabuľka kŕmenia pre achatiny.

Minimálne terárium pre Fulicu:

Lissachatina Fulica dorastá do veľkosti 14cm. Pre jedného slimáka je potrebné mať terárium alebo plastový box s rozmermi minimálne 20x25x20cm. Pre dvoch je box potrebný s väčšími rozmermi. Ja pre dve Fuliky používam box s rozmermi 40x51x25cm (32litrový). Z pohľadu priestoru, pre jednu achatinu je potrebné zabezpečiť aspoň 20 litrov priestoru, Pre pár 25litrov, pre tri aspoň 30litrov.
Ako na výber nábdoby a terária pre slimáky.

Substrát

Slimákom sa najlepšie žije na kokosovom substráte, ktorý je vlhký ale nie premočený. Miesto kokosového substrátu sa dajú použiť jesenné opadané listy, rašelina alebo kukuričná drť. Viac sa o tejto téme venujem v časti stránky s názvom substrát, odkaz je na konci tohto odseku.
Výber správneho substrátu pre slimáky.

Teplota.

Teplota ktorú vyžadujú achatiny pre život je cca od 17 do 36°C. Ale najaktívnejšie sú v rozsahu teplôt 25-32°C. Viac o tejto téme na nasledujúcom odkaze:
Správne teploty pre achatiny.

Vlhkosť.

Vlhkosť substrátu by nemala presahovať 95%, čo znamená že je vlhký, pri žmýkaní bude púštať vodu, ale nebude bahnitý. Ak by bol bahnitý, s vysokým percentom vody, mohl oby to spôsobiť že sa achatina zavliečkuje a nebude jesť, chodiť. Vlhkosť vzduchu v boxe by mala byť od 60-80%. Viac o tejto téme je na podstránke:
Správna vlhkosť pre achatiny.

Párenie a vajíčka.

Lissachatina Fulica začína byť pohlavne aktívna približne v desiatom mesiaci života, kedy začína hľadať prvého partnera s ktorým si vymenia spermie a oplodnia vajíčka. Párenie prebieha väčšinou v noci, keď majú kľud a nikto nie je v okolí. Pária sa spojením cez žlazy, ktoré majú na pravej strane za tykadlami. Po dvoch týždňoch od oplodnenia zahrabe znášku. Celá znáška obsahuje približne 20-500 vajíčok, ktoré majú takmer pol centimetra. Po 7-25dňoch z nich začínajú vyliezať malé slimáky. Opakuje sa to 4-6x ročne. Viac o tejto téme je na podstránke:
Rozmnožovanie achatín.

 Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina