Africký slimák - Lissachatina Reticulata - Oblovka sieťkovaná


Vytvorené: 14.11.2021, Autor: Jaro Kalafus


Achatina Reticulata. Oblovka sieťkovaná.

Dva názvy, rovnaký slimák. Pôvod, veľkosť a váha:

Pôvodom pochádza zo Západnej Afriky, Tanzánie, Zanzibaru a sú rozšírené do celého sveta v domácom chove. Od roku 1992 kedy boli vyvezené prvé reticulaty zo spomenutých krajín sa im niekoľkokrát podarilo "zamoriť" územia. Napríklad Florida - chlapec vypustil pár do záhrady, pár rokov na to, lokalitu terorizovalo niekoľko desiatok tisíc slimákov, americká vláda musela vyčleniť 10miliónov dolárov na ich likvidáciu - neúspešne.
Reticulata je druhý najväčší slimák a jeho veľkosť slimáka je udávaná do 20cm. Aktuálne sa maximálne veľkosti pohybujú od 15-18cm, ale pri kvalitnom chove môže dorásť do spomenutých 20cm, ale vynímočne sa podarí vychovať 22-23cm jedinca. Váha je približne 250-350g v dospelosti, ale ak je dostatočne prekrmovaný, môže sa dostať ku 500g. Dožívajú sa 6-8rokov, ale vynímočne sa nájdu kúsky ktoré majú 15-20rokov.

Strava pre túto Achatinu:

Najobľúbenejším jedlom pre Reticulaty sú uhorky, tekvica hokaido, hlávkový šalát, púpavové kvety a listy. Zjesť dokážu takmer všetko čo majú pred sebou. Na konci tohto odseku je odkaz na tabuľku kde som popísal rôzne jedlá, kvety, zeleninu a ovocie čo môžu a nemôžu. Odporúčam si to prečítať.
Tabuľka kŕmenia pre achatiny.

Dĺžka života:

Dĺžka života slimákov Lissachatina Reticulata je v rozmedzí od šiestich do desiatich rokov. Dĺžka života sa môže líšiť v závyslosti od podmienok a stravy. Najstarší jedinci, ktorí sa dožívajú viac než 15rokov, pochádzajú z kvalitného chovu a chovateľ robil selekcie tak, ako mal.

Veľkosť a váha

Africký slimák ktorý je v zajatí ma často väčiu váhu a menšie rozmery, oproti tomu vo voľnej prírode. Rozmer do ktorého slimák môže narásť, ak je v kvalitnom chove, je maximálne 22-23cm. Bežnejšia veľkosť na ktorú slimák narastie, je do tých 18cm v ulite. Celková dĺžka tela + ulita, môže byť do tridsiatich centimetrov. Váha afrického slimáka sa líši najmä stravou - energetickými hodnotami, tukmi a pod. Druhý dôvod čo slimákom pridá na váhe, je hrúbka ulity a jej pevnosť = viac vápniku, pevnejšia ulita, tažší a väčší slimák.

Minimálne terárium pre Reticulatu:

Lissachatina Reticulata dorastá do veľkosti 16-20cm. Pre svoju veľkosť potrebuje aj väčší priestor pre pohyb. Pre jedného slimáka je potrebné mať terárium alebo plastový box s rozmermi minimálne 30x30x30cm. Pre dvoch je box potrebný s väčšími rozmermi. Ja pre dve reticulaty používam box s rozmermi 40x51x25cm (32litrový). Z pohľadu priestoru, pre jednu achatinu je potrebné zabezpečiť aspoň 20 litrov priestoru, Pre pár 30litrov, pre tri aspoň 40litrov.
Ako na výber nábdoby a terária pre slimáky.

Substrát

Slimákom sa najlepšie žije na kokosovom substráte, ktorý je vlhký ale nie premočený. Miesto kokosového substrátu sa dajú použiť jesenné opadané listy, rašelina alebo kukuričná drť. Viac sa o tejto téme venujem v časti stránky s názvom substrát, odkaz je na konci tohto odseku.
Výber správneho substrátu pre slimáky.

Teplota.

Teplota ktorú vyžadujú achatiny pre život je cca od 17 do 36°C. Ale najaktívnejšie sú v rozsahu teplôt 25-32°C. Viac o tejto téme na nasledujúcom odkaze:
Správne teploty pre achatiny.

Vlhkosť.

Vlhkosť substrátu by nemala presahovať 95%, čo znamená že je vlhký, pri žmýkaní bude púštať vodu, ale nebude bahnitý. Ak by bol bahnitý, s vysokým percentom vody, mohl oby to spôsobiť že sa achatina zavliečkuje a nebude jesť, chodiť. Vlhkosť vzduchu v boxe by mala byť od 60-80%. Viac o tejto téme je na podstránke:
Správna vlhkosť pre achatiny.

Párenie a vajíčka.

Lissachatina reticulata začína byť pohlavne aktívna približne v deviatom mesiaci života, kedy začína hľadať prvého partnera s ktorým si vymenia spermie a oplodnia vajíčka. Párenie prebieha väčšinou v noci, keď majú kľud a nikto nie je v okolí. Pária sa spojením cez žlazy, ktoré majú na pravej strane za tykadlami. Po dvoch týždňoch od oplodnenia zvykne zahrabať pár vajíčok, ktoré sú skúšobné a vďaka ním zistí kde bude asi najlepšie miesto na celú znášku. Celá znáška obsahuje približne 50-250 vajíčok, ktoré majú takmer pol centimetra. Po dvoch týždňoch z nich začínajú vyliezať malé slimáky. Opakuje sa to približne 2-3x ročne. Viac o tejto téme je na podstránke:
Rozmnožovanie achatín.

Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina



Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina