Rozmnožovanie slimákov afrických - Achatina


Vytvorené: 20.11.2021, Autor: Jaro Kalafus


Jeden slimák sa bude nudiť. Dvaja založia obrovskú rodinu.


Achatiny sú veľmi spoločenské živočíchy. Jeden slimák sa bude nudiť, vylezie sa len najesť, prejsť a znova zalezie. Ak ich je viac, sú aktívnejšie, zjedia viac potravy, rastú rychlejšie. Nevýhodou toho ak je v chove viac ako jedna achatina, tak sa začnú množiť. Pohlavne dospelá achatina - približne v šiestom až osemnástom mesiaci (detailnejšie je to popísané pri jednotlivých sekciách).


Kde nájdem mladé slimáky? Väčšina slimákov kladie vajíčka.


Africký slimák druhu Lissachatina Reticulata, Lissachatina Fulica, Lissachatina Immaculata, Achatina Achatina a veľa ďalších, kladie vajíčka do jemne rozkypreného substrátu. Počet vajíčok sa líši znova od druhu, rovnako aj veľkosť. Aj to je popísané v sekciách s názvom slimákov. Ak nájdete znášku, je potrebné ju preložiť do inej nádoby, kde nie su žiadne slimáky. Dospelé slimáky by mohli rozdrviť vajíčka, prípadne pri nedostatku vápnika ich začať jesť. Po nájdení znášky je dôležité zvýšiť dávku vápnika pre slimákov. V priemere to je od 20-500 vajíčkov, veľkosti 1mm - 10mm. Vajíčka sa po približne dvoch týždňoch od naloženia začnú praskať a vyliezať z nich malé slimáky.

afsli.sk - Vajicka - rozmnozovanie slimákov - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina

Zničenie znášky. Bezbolestné a efektívne.


Väčšina ľudí Achatiny chová samostatne aby sa vyhli znáške. Ak predsa dojde takáto situácia a nájdete vajíčka, ktoré nechcete, potrebujete sa ich zbaviť. Vyhodiť von ich nemôžete, pretože ak sa vyliahnú a rozlezú, môžete pripraviť celý okres o zeleň ako je to popísné v tomto článku v amerike - Achatiny zničili zeleň v USA po celom meste.
Najefektivnejší spôsob ako sa zbaviť znášky bez toho aby ste niekomu ubližili, je dať vajíčka do mrazničky na 48hodín a potom ich rozdrviť. Rozdrvené vajíčka na prášok v mažiari môžete vyhodiť alebo ich ponúknuť slimákom ako vyborný zdroj vápnika.

Krehká ulita. Malé telo.


Približne po dvoch od nakladenia vajíčok sa začnú dostávať von mladé slimáčiky. Veľkosť je niečo málo cez 2mm a majú priesvitnú ulitu a nohu. Kŕmenie mláďat od slimákov je spomenuté Mladé slimáčiky.
Pri "čerstvých" achatinách je veľmi dôležité dávať pozor na to ako sa s nimi manipluje, keďže pár dni po vyliahnutí majú slimáky len mäkkú priesvitnú ulitu. Po približne dvoch týždňoch sa začne ulita spevňovať, tak už aj manipulácia zvykne byť jednoduchšia, ale stále platí pravidlo, že sa nechytajte krajnej hrany ulity, pretože môže prasknúť a v dospelosti bude slimák mať "jazvy". Vo veku približne dva týždne je potrebné absolvovať Selekciu.

afsli - maly slimacik - Vajicka - rozmnozovanie slimákov - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina

afsli.sk slimák fulica s albino telom. Achatina fulica albino body

Lissachatina Fulica

Viac informácií ku druhu Lissachatina Fulica - Oblovka žravá


Otvoriť »

afsli.sk slimák z druhu Reticulata. Achatina reticulata albino body

Lissachatina Reticulata

Viac informácií ku druhu Lissachatina Reticulata - Oblovka sieťkovaná


Otvoriť »